GAA16001 - Sprague Goodman
Manufacturer Part Number:GAA16001
Manufacturer:Sprague Goodman
Part of Description:CAP TRIMMER 2-16PF 250V PNL MNT
TypeDescription
SeriesAIRTRIM® GAA
PackageBulk
Part StatusObsolete
Capacitance Range2 ~ 16pF
Adjustment TypeTop
Voltage - Rated250 V
Dielectric MaterialAir
Q @ Freq5000 @ 100MHz
Size / Dimension0.299" Dia (7.60mm)
Height - Seated (Max)0.500" (12.70mm)
Operating Temperature-65°C ~ 125°C