GEV14000 - Sprague Goodman
Manufacturer Part Number:GEV14000
Manufacturer:Sprague Goodman
Part of Description:CAP TRIMMER 1-14PF 1000V TH
TypeDescription
SeriesPISTONCAP®
PackageBulk
Part StatusObsolete
Capacitance Range1 ~ 14pF
Adjustment TypeSide
Voltage - Rated1000 V
Dielectric MaterialGlass
Q @ Freq500 @ 20MHz
Size / Dimension0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max)0.484" (12.29mm)
Operating Temperature-55°C ~ 125°C