GQC1R800 - Sprague Goodman
Manufacturer Part Number:GQC1R800
Manufacturer:Sprague Goodman
Part of Description:CAP TRIMMER 0.6-1.8PF 750V TH
TypeDescription
SeriesPISTONCAP®
PackageBulk
Part StatusObsolete
Capacitance Range0.6 ~ 1.8pF
Adjustment TypeSide
Voltage - Rated750 V
Dielectric MaterialQuartz
Q @ Freq1500 @ 20MHz
Size / Dimension0.312" Dia (7.92mm)
Height - Seated (Max)0.312" (7.92mm)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C