GXQ18001 - Sprague Goodman
Manufacturer Part Number:GXQ18001
Manufacturer:Sprague Goodman
Part of Description:CAP TRIMMER 2.5-18PF 300V TH
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:830 In Stock
TypeDescription
SeriesFILMTRIM®
PackageBulk
Part StatusObsolete
Capacitance Range2.5 ~ 18pF
Adjustment TypeSide
Voltage - Rated300 V
Dielectric MaterialPolytetrafluoroethylene (PTFE)
Q @ Freq1500 @ 1MHz
Size / Dimension0.315" L x 0.264" W (8.00mm x 6.70mm)
Height - Seated (Max)0.315" (8.00mm)
Operating Temperature-40°C ~ 125°C