TBL002A-350-16GY-2GY - CUI Devices
Manufacturer Part Number:TBL002A-350-16GY-2GY
Manufacturer:CUI Devices
Part of Description:TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 3.50,
TypeDescription
SeriesTBL002A-350
PackageTray
Part StatusActive
Number of Levels1
Positions Per Level16
Pitch0.138" (3.50mm)
Mating Orientation45° (135°) Angle with Board
Current2 A
Voltage300 V
Wire Gauge20-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole, Kinked Pin
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side), Push Button Actuated
ColorGray
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 2307
Minimum: 1
Related CUI Devices Components
1988670000 Weidmuller
TERM BLK 9P SIDE ENTRY 10MM PCB...
691243410005 Würth Elektronik Midcom
7.62 MM TERMINAL BLOCK, VERTICAL...
1906776 Phoenix Contact
TERM BLOCK 5POS 45DEG 5.08MM PCB...
OSTHX112301
OSTHX112301 On-Shore Technology, Inc.
TERM BLK 11P SIDE ENT 3.5MM PCB...
1725471 Phoenix Contact
TERM BLOCK 15POS 45DEG 5MM PCB...
HG1050800000G
HG1050800000G Anytek (Amphenol Anytek)
TERM BLK 10POS 45DEG 7.62MM PCB...