TB006-508-07BE - CUI Devices
Manufacturer Part Number:TB006-508-07BE
Manufacturer:CUI Devices
Part of Description:TERMINAL BLOCK, SCREW TYPE, 5.08
TypeDescription
SeriesTB006-508
PackageBox
Part StatusActive
Number of Levels1
Positions Per Level7
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current12 A
Voltage300 V
Wire Gauge14-26 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrew - Rising Cage Clamp
FeaturesInterlocking (Side)
ColorBlue
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3519
Minimum: 1
Related CUI Devices Components
1987067 Phoenix Contact
TERM BLOCK 1POS 45DEG PCB...
691243300008 Würth Elektronik Midcom
3.81 MM TERMINAL BLOCK, VERTICAL...