TBL004-508-10BE-2GY - CUI Devices
Manufacturer Part Number:TBL004-508-10BE-2GY
Manufacturer:CUI Devices
Part of Description:TERMINAL BLOCK, SCREWLESS, 5.08,
TypeDescription
SeriesTBL004-508
PackageTray
Part StatusActive
Number of Levels1
Positions Per Level10
Pitch0.200" (5.08mm)
Mating OrientationHorizontal with Board
Current10 A
Voltage300 V
Wire Gauge14-24 AWG
Mounting TypeThrough Hole
Wire TerminationScrewless - Push Button Clamp
FeaturesInterlocking (Side), Push Button Actuated
ColorBlue
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 1768
Minimum: 1
Related CUI Devices Components
8719
8719 Keystone Electronics Corp.
TERM BLK 3POS SIDE ENTRY 5MM PCB...
35.155
35.155 Altech Corporation
PCB TERM TOP WIRE 5P 5.08MM AKZ7...