MEC8-120-02-S-DV-K-TR - Samtec, Inc.
Manufacturer Part Number:MEC8-120-02-S-DV-K-TR
Manufacturer:Samtec, Inc.
Part of Description:CONN EDGE DUAL FMALE 40POS 0.031
REMARK
Buy the MEC8-120-02-S-DV-K-TR Samtec, Inc. on xunyun-ic.com, Samtec is a worldwide manufacturer of P.C. Board level interconnects. Samtec is a global manufacturer of a broad line of electronic interconnect solutions, including micro pitch board-to-board systems (on .100”, 2 mm, .050”, 1 mm, .8 mm, .635 mm, .5 mm, and .4 mm pitch), high-speed mezzanine sys...
Specification
TypeDescription
SeriesMEC8 - DV
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
Card TypeNon Specified - Dual Edge
GenderFemale
Number of Positions/Bay/Row-
Number of Positions40
Card Thickness0.062" (1.57mm)
Number of Rows2
Pitch0.031" (0.80mm)
Read OutDual
FeaturesBoard Guide
Mounting TypeSurface Mount
TerminationSolder
Contact MaterialPhosphor Bronze
Contact FinishGold
Contact Finish Thickness30.0µin (0.76µm)
Contact TypeHairpin Bellows
ColorBlack
Flange Feature-
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 3499
Minimum: 1
Call for price or submit a RFQ
Related Samtec, Inc. Components
RBM15DRES
RBM15DRES Sullins Connector Solutions
CONN EDGE DUAL FMALE 30POS 0.156...
305-064-556-507 EDAC Inc.
305 SERIES (.156" (3.96MM) CONTA...
GCB60DHAS-S621
GCB60DHAS-S621 Sullins Connector Solutions
CONN PCI CARDEDGE FEMALE 120POS...
325-046-540-209 EDAC Inc.
325 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA...
345 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA...
395 SERIES (.100" (2.54MM) CONTA...