GBJ15005TB - SMC Diode Solutions
Manufacturer Part Number:GBJ15005TB
Manufacturer:SMC Diode Solutions
Part of Description:BRIDGE RECT 1PHASE 50V 15A GBJ
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusActive
Diode TypeSingle Phase
TechnologyStandard
Voltage - Peak Reverse (Max)50 V
Current - Average Rectified (Io)15 A
Voltage - Forward (Vf) (Max) @ If1.1 V @ 7.5 A
Current - Reverse Leakage @ Vr10 µA @ 50 V
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)