IXSK40N60BD1 - Wickmann / Littelfuse
Manufacturer Part Number:IXSK40N60BD1
Manufacturer:Wickmann / Littelfuse
Part of Description:IGBT 600V 75A 280W TO264
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusObsolete
IGBT Type-
Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max)600 V
Current - Collector (Ic) (Max)75 A
Current - Collector Pulsed (Icm)150 A
Vce(on) (Max) @ Vge, Ic2.2V @ 15V, 40A
Power - Max280 W
Switching Energy1.8mJ (off)
Input TypeStandard
Gate Charge190 nC
Td (on/off) @ 25°C50ns/110ns
Test Condition480V, 40A, 2.7Ohm, 15V
Reverse Recovery Time (trr)35 ns
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)