SPP20N60CFDHKSA1 - IR (Infineon Technologies)
Manufacturer Part Number:SPP20N60CFDHKSA1
Manufacturer:IR (Infineon Technologies)
Part of Description:MOSFET N-CH 650V 20.7A TO220-3
TypeDescription
SeriesCoolMOS™
PackageTube
Part StatusObsolete
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)650 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C20.7A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs220mOhm @ 13.1A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 1mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs124 nC @ 10 V
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds2400 pF @ 25 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)208W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)