RM80N20DN - Rectron USA
Manufacturer Part Number:RM80N20DN
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:MOSFET N-CHANNEL 20V 80A 8PPAK
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C80A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)1.8V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs3.5mOhm @ 15A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Vgs (Max)±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds5500 pF @ 10 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)66W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)