RM3N700S4 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:RM3N700S4
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:MOSFET N-CHANNEL 700V 3A SOT223
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)700 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.5Ohm @ 1.5A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds225 pF @ 100 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)6.2W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)