IXFC30N60P - Wickmann / Littelfuse
Manufacturer Part Number:IXFC30N60P
Manufacturer:Wickmann / Littelfuse
Part of Description:MOSFET N-CH 600V 15A ISOPLUS220
TypeDescription
SeriesHiPerFET™, PolarHT™
PackageTube
Part StatusObsolete
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C15A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs250mOhm @ 15A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id5V @ 4mA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs85 nC @ 10 V
Vgs (Max)±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds3820 pF @ 25 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)166W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)