RM50N200HD - Rectron USA
Manufacturer Part Number:RM50N200HD
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:MOSFET N-CH 200V 51A TO263-2
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)200 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C51A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs32mOhm @ 10A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1598 pF @ 100 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)214W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)