RM4P20ES6 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:RM4P20ES6
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:MOSFET P-CH 20V 3A/4.1A SOT23-6
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeP-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)20 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C3A (Ta), 4.1A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)2.5V, 4.5V
Rds On (Max) @ Id, Vgs52mOhm @ 4.1A, 4.5V
Vgs(th) (Max) @ Id1V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Vgs (Max)±12V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds740 pF @ 4 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)1.7W (Ta)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)