RM47N600T7 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:RM47N600T7
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:MOSFET N-CHANNEL 600V 47A TO247
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)600 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C47A (Tj)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs81mOhm @ 15.6A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds3111.9 pF @ 25 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)417W
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)