RM2A3P60S4 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:RM2A3P60S4
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:MOSFET P-CH 60V 2.3A SOT223-3
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeP-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C2.3A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs180mOhm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds600 pF @ 15 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)1.5W (Ta)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)