RM5N800T2 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:RM5N800T2
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:MOSFET N-CHANNEL 800V 5A TO220-3
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)800 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs1.2Ohm @ 2A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id4.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Vgs (Max)±30V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds1320 pF @ 50 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)98W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)