RM50N60TI - Rectron USA
Manufacturer Part Number:RM50N60TI
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:MOSFET N-CHANNEL 60V 50A TO220F
TypeDescription
Series-
PackageTube
Part StatusActive
FET TypeN-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C50A (Ta)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs20mOhm @ 20A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds2050 pF @ 30 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)85W (Ta)
Operating Temperature-55°C ~ 175°C (TJ)