RM8A5P60S8 - Rectron USA
Manufacturer Part Number:RM8A5P60S8
Manufacturer:Rectron USA
Part of Description:MOSFET P-CHANNEL 60V 8.5A 8SOP
TypeDescription
Series-
PackageTape & Reel (TR)
Part StatusActive
FET TypeP-Channel
TechnologyMOSFET (Metal Oxide)
Drain to Source Voltage (Vdss)60 V
Current - Continuous Drain (Id) @ 25°C8.5A (Tc)
Drive Voltage (Max Rds On, Min Rds On)4.5V, 10V
Rds On (Max) @ Id, Vgs30mOhm @ 8A, 10V
Vgs(th) (Max) @ Id2.5V @ 250µA
Gate Charge (Qg) (Max) @ Vgs-
Vgs (Max)±20V
Input Capacitance (Ciss) (Max) @ Vds3900 pF @ 25 V
FET Feature-
Power Dissipation (Max)4.1W (Tc)
Operating Temperature-55°C ~ 150°C (TJ)
Mounting TypeSurface Mount
Supplier Device Package8-SOP
Package / Case8-SOIC (0.154", 3.90mm Width)