2406KL-05W-B20-L00 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:2406KL-05W-B20-L00
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 60X15MM 24VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:670 In Stock
TypeDescription
Series06015KA
PackageBulk
Part StatusActive
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H
Width15.00mm
Air Flow11.6 CFM (0.325m³/min)
Static Pressure0.094 in H2O (23.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise25.0dB
Power (Watts)1.44 W
RPM3100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)