FBA12G24M1A - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:FBA12G24M1A
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 120X38MM 24VDC WIRE
Part StatusObsolete
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H
Width38.00mm
Air Flow86.5 CFM (2.42m³/min)
Static Pressure0.189 in H2O (47.1 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise35.5dB
Power (Watts)2.98 W
RPM2100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)