F175H5-061-D0750 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:F175H5-061-D0750
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN IMPELLER
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:53 In Stock
TypeDescription
SeriesF175H
PackageBulk
Part StatusActive
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRound - 175mm Dia
Width69.00mm
Air Flow610.0 CFM (17.08m³/min)
Static Pressure4.190 in H2O (1046.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
Features-
Noise78.0dB(A)
Power (Watts)182 W
RPM5400 RPM
Termination-
Ingress Protection-
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)