08025SA-24N-ET-00 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:08025SA-24N-ET-00
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 80X25MM 24VDC WIRE
TypeDescription
Series08025SA
PackageBox
Part StatusActive
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H
Width25.00mm
Air Flow41.3 CFM (1.16m³/min)
Static Pressure0.150 in H2O (37.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise30.0dB(A)
Power (Watts)1.92 W
RPM3100 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)