F175H3-061-D0540 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:F175H3-061-D0540
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN IMPELLER 175X69MM 24V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:71 In Stock
TypeDescription
SeriesF175H
PackageBulk
Part StatusActive
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionRound - 175mm Dia
Width69.00mm
Air Flow541.0 CFM (15.15m³/min)
Static Pressure3.490 in H2O (870.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise74.0dB(A)
Power (Watts)113 W
RPM4700 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)