12038VA-24R-FU-06 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:12038VA-24R-FU-06
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:120MM X 120MM X 38MM, 24VDC, W 4
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:192 In Stock
TypeDescription
Series12038VA
PackageBox
Part StatusActive
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H
Width38.00mm
Air Flow243.7 CFM (6.82m³/min)
Static Pressure1.500 in H2O (373.6 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAuto Restart, PWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise64.0dB
Power (Watts)35.52 W
RPM6400 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)