3122FT-D4W-B56-E50 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:3122FT-D4W-B56-E50
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 80X56MM 12VDC WIRE
TypeDescription
Series3122FT
PackageBox
Part StatusObsolete
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H
Width56.00mm
Air Flow138.0 CFM (3.86m³/min)
Static Pressure3.630 in H2O (905.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesPWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise65.5dB
Power (Watts)46.8 W
RPM13500 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)