2408NL-05W-B40-L00 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:2408NL-05W-B40-L00
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:527 In Stock
TypeDescription
Series2408NL
PackageBulk
Part StatusObsolete
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H
Width20.00mm
Air Flow15.9 CFM (0.445m³/min)
Static Pressure0.133 in H2O (33.1 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise29.0dB
Power (Watts)1.2 W
RPM4000 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)