2408NL-05W-B19-L00 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:2408NL-05W-B19-L00
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 60X20MM 24VDC WIRE
TypeDescription
Series2408NL
PackageBox
Part StatusObsolete
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H
Width20.00mm
Air Flow10.9 CFM (0.305m³/min)
Static Pressure0.067 in H2O (16.7 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise22.5dB
Power (Watts)960 mW
RPM2800 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)