08038RA-24Q-GA-00 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:08038RA-24Q-GA-00
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 80X38MM 24VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:228 In Stock
TypeDescription
Series08038RA
PackageBox
Part StatusActive
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H
Width38.00mm
Air Flow91.8 CFM (2.57m³/min)
Static Pressure1.040 in H2O (258.0 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesAuto Restart
Noise56.0dB
Power (Watts)14.4 W
RPM6500 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP69K - Dust Tight, High Temp Water Jets, Waterproof
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)