06015VA-12N-AL-00 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:06015VA-12N-AL-00
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN 12VDC 60X15MM 3WR
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:680 In Stock
TypeDescription
Series06015VA
PackageBox
Part StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H
Width15.00mm
Air Flow17.6 CFM (0.493m³/min)
Static Pressure0.230 in H2O (57.3 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesLocked Rotor Sensor
Noise33.5dB
Power (Watts)1.44 W
RPM5100 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)