FAL6F12LH - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:FAL6F12LH
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN BLOWER 109X28.1MM 12VDC WIRE
TypeDescription
SeriesFAL-6F
Package-
Part StatusObsolete
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 109mm L x 111.4mm H
Width28.10mm
Air Flow23.0 CFM (0.644m³/min)
Static Pressure0.709 in H2O (176.6 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeBlower
Features-
Noise45.0dB
Power (Watts)6 W
RPM2550 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 140°F (-10 ~ 60°C)