FBL06A12L1A - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:FBL06A12L1A
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 60X25.5MM 12VDC WIRE
TypeDescription
SeriesFBL
PackageBulk
Part StatusObsolete
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H
Width25.50mm
Air Flow14.1 CFM (0.395m³/min)
Static Pressure0.122 in H2O (30.4 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise24.0dB
Power (Watts)1.2 W
RPM3200 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)