FBA08A24H1A - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:FBA08A24H1A
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 80X25.5MM 24VDC WIRE
Part StatusObsolete
Voltage - Rated24VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H
Width25.50mm
Air Flow39.6 CFM (1.11m³/min)
Static Pressure0.149 in H2O (37.1 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise32.0dB
Power (Watts)2.52 W
RPM2950 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)