FBA06A12H1BX - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:FBA06A12H1BX
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 60X25.5MM 12VDC WIRE
TypeDescription
SeriesFBA
Package-
Part StatusObsolete
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 60mm L x 60mm H
Width25.50mm
Air Flow19.1 CFM (0.535m³/min)
Static Pressure0.204 in H2O (51.0 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise32.0dB
Power (Watts)1.86 W
RPM4200 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)