FBA08A12U1A - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:FBA08A12U1A
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 80X25.5MM 12VDC WIRE
Part StatusObsolete
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 80mm L x 80mm H
Width25.50mm
Air Flow46.9 CFM (1.31m³/min)
Static Pressure0.188 in H2O (46.8 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise38.2dB
Power (Watts)3.24 W
RPM3450 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)