F280A1-113-D0720 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:F280A1-113-D0720
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN IMP MTRZD 280X128.7MM 48VDC
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:67 In Stock
TypeDescription
SeriesF280
PackageBulk
Part StatusActive
Voltage - Rated48VDC
Size / DimensionRound - 280mm Dia
Width128.7mm
Air Flow1304.0 CFM (36.51m³/min)
Static Pressure2.346 in H2O (584.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeMotorized Impellers
FeaturesPWM Control, Speed Sensor (Tach)
Noise81.0dB
Power (Watts)225.6 W
RPM2400 RPM
Termination4 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature-22 ~ 158°F (-30 ~ 70°C)