05015SS-12R-WT-00 - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:05015SS-12R-WT-00
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN 50X15MM 12VDC W/TACH
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:943 In Stock
TypeDescription
Series05015SS
PackageBulk
Part StatusActive
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 50mm L x 50mm H
Width15.35mm
Air Flow14.8 CFM (0.414m³/min)
Static Pressure0.200 in H2O (49.8 Pa)
Bearing TypeSleeve
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSpeed Sensor (Tach)
Noise35.5dB
Power (Watts)1.68 W
RPM6550 RPM
Termination3 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)