FBA09A12H1AZ - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:FBA09A12H1AZ
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:659 In Stock
TypeDescription
SeriesFBA
Package-
Part StatusObsolete
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H
Width25.50mm
Air Flow56.8 CFM (1.59m³/min)
Static Pressure0.169 in H2O (42.1 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise35.0dB
Power (Watts)2.7 W
RPM2950 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)