FBL09A12M1A - NMB Technologies Corp.
Manufacturer Part Number:FBL09A12M1A
Manufacturer:NMB Technologies Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 92X25.5MM 12VDC WIRE
TypeDescription
SeriesFBL
PackageBulk
Part StatusObsolete
Voltage - Rated12VDC
Size / DimensionSquare - 92mm L x 92mm H
Width25.50mm
Air Flow48.0 CFM (1.34m³/min)
Static Pressure0.118 in H2O (29.4 Pa)
Bearing TypeHydro-wave (HWB)
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise30.0dB
Power (Watts)1.8 W
RPM2450 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)