FDA2-17255QBHT3F-L - Qualtek Electronics Corp.
Manufacturer Part Number:FDA2-17255QBHT3F-L
Manufacturer:Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 172X55MM 230VAC TERM
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:140 In Stock
TypeDescription
SeriesHPLC, FDA2-17255
PackageBulk
Part StatusActive
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width55.00mm
Air Flow240.0 CFM (6.72m³/min)
Static Pressure0.531 in H2O (132.3 Pa)
Features-
Noise61.0dB(A)
Power (Watts)27.00W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress ProtectionIP54 - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)