FAA1-12025NBMT31 - Qualtek Electronics Corp.
Manufacturer Part Number:FAA1-12025NBMT31
Manufacturer:Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 120X25MM 115VAC TERM
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:281 In Stock
TypeDescription
SeriesFAA1-12025
PackageBulk
Part StatusActive
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionSquare - 120mm L x 120mm H
Width25.00mm
Air Flow71.0 CFM (1.99m³/min)
Static Pressure0.156 in H2O (38.8 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise44.1dB(A)
Power (Watts)20.70W
RPM2300 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)