FDA2-25489NBLW4F-SF - Qualtek Electronics Corp.
Manufacturer Part Number:FDA2-25489NBLW4F-SF
Manufacturer:Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 254X89MM 115VAC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:104 In Stock
TypeDescription
SeriesHPLC, FDA2-25489-SF
PackageBulk
Part StatusActive
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRound - 254mm Dia
Width89.00mm
Air Flow440.0 CFM (12.32m³/min)
Static Pressure0.307 in H2O (76.5 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSalt Fog Rated, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise52.0dB(A)
Power (Watts)29.00W
RPM1650 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)