FDA2-17238NBHW3F-SF - Qualtek Electronics Corp.
Manufacturer Part Number:FDA2-17238NBHW3F-SF
Manufacturer:Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 172X38.5MM 115VAC WIRE
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:127 In Stock
TypeDescription
SeriesHPLC, FDA2-17238-SF
PackageBulk
Part StatusActive
Voltage - Rated115VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 151mm H
Width38.50mm
Air Flow240.0 CFM (6.72m³/min)
Static Pressure0.571 in H2O (142.2 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
FeaturesSalt Fog Rated, Thermal Overload Protector (TOP)
Noise59.0dB(A)
Power (Watts)25.00W
RPM3100 RPM
Termination2 Wire Leads
Ingress ProtectionIP56M - Dust Protected, Water Resistant
Operating Temperature-4 ~ 158°F (-20 ~ 70°C)