FKA2-17251QBHT3F - Qualtek Electronics Corp.
Manufacturer Part Number:FKA2-17251QBHT3F
Manufacturer:Qualtek Electronics Corp.
Part of Description:FAN AXIAL 172X50.8MM 230VAC TERM
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:205 In Stock
TypeDescription
SeriesFKA2-17251
PackageBulk
Part StatusActive
Voltage - Rated230VAC
Size / DimensionRectangular/Rounded - 172mm L x 150mm H
Width50.80mm
Air Flow210.0 CFM (5.88m³/min)
Static Pressure0.700 in H2O (174.4 Pa)
Bearing TypeBall
Fan TypeTubeaxial
Features-
Noise65.0dB(A)
Power (Watts)27.60W
RPM3100 RPM
Termination2 Terminals
Ingress Protection-
Operating Temperature14 ~ 158°F (-10 ~ 70°C)
Approval AgencyCE, cURus, TUV
Weight2.3 lbs (1 kg)
All the Electronics Components will be packing in very safely by ESD antistatic protection.
package
BUYING OPTIONS
Stock Status: 205
Minimum: 1
Related Qualtek Electronics Corp. Components
55444.30000 ebm-papst Inc.
FAN BLOWER CF 200X74MM 115VAC...