914CE18-3AL1 - Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Manufacturer Part Number:914CE18-3AL1
Manufacturer:Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:SWITCH SNAP ACTION SPDT 5A 240V
Lead Free Status / RoHS Status:Lead Free / RoHS Compliant
Stock Condition:90 In Stock
TypeDescription
Series914CE
PackageBulk
Part StatusActive
CircuitSPDT
Switch FunctionOn-Mom
Current Rating (Amps)5A (AC), 3A (DC)
Voltage Rating - AC240 V
Voltage Rating - DC28 V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP66 - Dust Tight, Water Resistant
FeaturesCable Length 3'
Operating Force2300gf
Release Force450gf
Pretravel0.071" (1.8mm)
Differential Travel0.004" (0.1mm)
Overtravel0.118" (3.0mm)
Operating Temperature-40°C ~ 105°C