NGCMB10AX07C - Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Manufacturer Part Number:NGCMB10AX07C
Manufacturer:Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:SWITCH SNAP ACT DPST 10MA 30MV
TypeDescription
SeriesNGC
PackageBulk
Part StatusActive
CircuitDPST-NO/NC
Switch FunctionOn-Mom, Off-Mom
Current Rating (Amps)10mA (DC)
Voltage Rating - AC-
Voltage Rating - DC30 mV
Actuator TypeRoller Plunger
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleCable Leads
Ingress ProtectionIP67 - Dust Tight, Waterproof
Features-
Operating Force1122gf
Release Force306gf
Pretravel0.083" (2.1mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.193" (4.9mm)
Operating Temperature-25°C ~ 75°C