V9-20S23D900 - Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Manufacturer Part Number:V9-20S23D900
Manufacturer:Honeywell Sensing and Productivity Solutions
Part of Description:SWITCH SNAP ACT SPST-NO 20A 125V
TypeDescription
SeriesV9
PackageBulk
Part StatusObsolete
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating (Amps)20A (AC)
Voltage Rating - AC125 V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.250" (6.3mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force510gf
Release Force-
Pretravel0.075" (1.9mm)
Differential Travel0.047" (1.2mm)
Overtravel0.026" (0.7mm)
Operating Temperature-25°C ~ 125°C