C3E-50.000-18-1010-CT - Aker Technology USA
Manufacturer Part Number:C3E-50.000-18-1010-CT
Manufacturer:Aker Technology USA
Part of Description:CRYSTAL 50.0000MHZ 18PF SMD
TypeDescription
SeriesC3E
PackageStrip
Part StatusActive
TypeMHz Crystal
Frequency50 MHz
Frequency Stability±10ppm
Frequency Tolerance±10ppm
Load Capacitance18pF
ESR (Equivalent Series Resistance)50 Ohms
Operating ModeFundamental
Operating Temperature-10°C ~ 70°C
Ratings-
Mounting TypeSurface Mount
Package / Case4-SMD, No Lead
Size / Dimension0.126" L x 0.098" W (3.20mm x 2.50mm)
Height - Seated (Max)0.030" (0.75mm)